Filozofia czyli umiłowanie mądrości

Według Encyklopedii PWN jest najbardziej ogólną, fundamentalną, racjonalną i krytyczną wiedzą o wszystkim, co istnieje, mowa oczywiście o filozofii (philéō ‘miłuję’, sophía ‘mądrość’). Uczniowie naszej szkoły (Albert Krysiuk, Marek Dąbrowski, Wiktor Daciuk i Anna Tołwińska) w poszukiwaniu tej mądrości udali się do Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa UPH w Siedlcach.

Wzięli udział w wykładach i dyskusjach prowadzonych przez dr Ewę Zgolińską. Podczas pierwszego wykładu „Filozofia – czym jest i czemu służy”, który odbył się w marcu, słuchacze zostali metodą dedukcyjną wprowadzeni w tajniki poznawania i nazywania świata. Z kolei kwietniowe spotkanie „Fryderyka Nietzsche’go Wizja Nadczłowieka” zachęciło ich m.in. do przeczytania głównego dzieła Nietzsche’go, czyli „książki dla wszystkich i dla nikogo” - „Tako rzecze Zaratustra” i odpowiedzi na jedno z pytań, kto według filozofa jest winny śmierci Boga?
Intrygujące trzecie spotkanie „Zło to brak dobra - św. Augustyn, czyli jak w świecie stworzonym przez absolutne Dobro możliwe jest Zło”? skłoniło uczniów do rozważań i sięgnięcia po „Confessiones” św. Augustyna.
Natomiast 26 maja zmierzymy się z filozofią Hegla, do czego serdecznie zachęcam.
Reasumując, „królowa nauk” przez wieki kształtowała takie kompetencje jak: umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania, jasnego formułowania własnego stanowiska i argumentowania…, i na początku lat 50 XX w. zniknęła ze szkół. Może te spotkania pozwolą młodzieży już na poziomie szkoły średniej zdecydować, czy chcą oni poznać filozofię, „filozofować” i przygotować się do Olimpiady Filozoficznej w roku szkolnym 2018/19.
mms