SZLAKIEM PAMIĘCI WIELKICH POLAKÓW I WALK 2 KORPUSU GENERAŁA ANDERSA

W dniach od 24 do 31 października 2019r. braliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Śladami Bohaterów”. Tygodniowy wyjazd był okazją do złożenia hołdu poległym w walce o wolną Polskę w szeregach 2 Korpusu Generała Andersa, a także do głębszego zrozumienia polskiej historii w Austrii i Włoszech.

We Włoszech znajdują się cztery polskie cmentarze wojenne, na których pochowano żołnierzy 2 Korpusu, poległych podczas kampanii włoskiej.

Zwiedziliśmy trzy z nich, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze.
Pierwszym był Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii - San Lazzaro di Savena. To największy polski cmentarzy we Włoszech. Znajdują się tam groby 1432 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Cmentarz na Monte Cassino to jeden z najważniejszych polskich cmentarzy wojennych. Nekropolia znajdująca się na wzgórzu jest miejscem pochówku ponad tysiąca polskich żołnierzy z 2 Korpusu Armii Andersa.
Wizyta na tym cmentarzu była punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu. W niewielkim muzeum wysłuchaliśmy historii bitwy, następnie uczestniczyliśmy w mszy polowej odprawionej w intencji poległych pod Monte Cassino. Dopełnieniem dnia była wieczernica, na której popłynęły nam łzy wzruszenia, na myśl o bohaterach walczących na obczyźnie.

 

Polski Cmentarz Wojenny w Loreto jest usytuowany na zboczu wzgórza, u którego szczytu znajduje się bazylika loretańska.

W trakcie pokonanych ponad 4 tys. kilometrów zwiedziliśmy również Wiedeń, Padwę, Bolonię Rzym i Loreto.
Pierwszym miastem na naszej trasie był Wiedeń i polska enklawa na wzgórzu Kahlenberg, gdzie w 1683r. wojska Jana III Sobieskiego dokonały słynnej Odsieczy Wiedeńskiej.

 Następnie udaliśmy się do Padwy, która słynie ze średniowiecznego uniwersytetu i jednej z piękniejszych bazylik - Bazyliki św. Antoniego.

Stamtąd dotarliśmy do Bolonii. Bolonia to jedno z najsławniejszych włoskich miast. Swoją sławę na świecie zawdzięcza smakowitej kuchni oraz najstarszemu w Europie, założonemu w 1088 roku, Uniwersytetowi Bolońskiemu. Spacerując ulicami tego pięknego miasta mieliśmy okazję poczuć wspaniały włoski klimat.

 

Kolejne miasto na naszej trasie to Rzym. Wizyta w Wiecznym Mieście była okazją do zwiedzenia Bazyliki św. Piotra, jak również do poznania architektury i historii starożytnego Rzymu.

 

Ostatnim miastem było Loreto. Zwiedziliśmy tam Sanktuarium Świętego Domku Loretańskiego, jedno z najpiękniejszych i największych sanktuariów maryjnych we Włoszech.

Po wizycie w tym mieście „z ziemi włoskiej do Polski” wróciliśmy do kraju.

 

Organizatorem projektu edukacyjnego „Śladami Bohaterów” był Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku.


Uczestnicy wyjazdu:
Maria Zaręba – LO Siemiatycze,
Łukasz Kubicki – LO Siemiatycze,
Oliwia Czarkowska – ZSR Ostrożany,
Kacper Oksięciuk – ZST Czartajew,
Opiekun – Teresa Urbańska