accessible

Narodowe Czytanie 2023

Po raz drugi nasza szkoła dołączyła do instytucji organizujących Narodowe Czytanie. Akcję tę w 2012 r. zapoczątkował ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski. W tym roku w minioną sobotę odbyła się już 12 edycja tego wielkiego wydarzenia kulturalnego, promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. A na warsztat czytelniczy tym razem wzięto Elizę Orzeszkową i jej powieść pt. „Nad Niemnem”.

 

           Szkolną edycję Narodowego Czytania 2023 zorganizowaliśmy w poniedziałek, 11 września. Do głośnej lektury wybrane zostały 4 fragmenty powieści, a z ich interpretacją mierzyli się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Powieściowemu narratorowi głosu użyczyły panie Bożena Czerkas i Ewa M. Iwaniak, zaś w role bohaterów wcielili się uczniowie: Julia Radziszewska i Filip Sobótka z klasy IVC (jako Emilia i Benedykt Korczyńscy), Paweł Łuba i Igor Łukjaniuk z klasy IIIC (jako Benedykt i Witold Korczyńscy) oraz Joanna Koc i Gabriel Sawczuk z klasy IIA (jako Justyna Orzelska i Jan Bohatyrowicz).  Szkoła była oficjalnie zgłoszona do rejestru instytucji organizujących Narodowe Czytanie 2023, dlatego też z Kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy pamiątkową pieczęć. Każdy, kto posiadał własny egzemplarz powieści Orzeszkowej, mógł postawić na jej kartach oryginalny stempel na pamiątkę tego wydarzenia.

           Przy okazji warto wspomnieć, że nasi uczniowie i nauczyciele brali również udział w ogólnopolskim Czytaniu Narodowym 2023, zorganizowanym 9 września przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Siemiatyczach, a byli to: Filip Sobótka (IVC), Emilka Komoń (IVB), Weronika Czerwiec (IVA) oraz Ewa M. Iwaniak.

 

 

           Serdecznie dziękujemy wszystkim lektorom i już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji, w której zmierzymy się z dramatem Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”.

           Przy współpracy z nauczycielami polonistami i bibliotekarzami szkolną edycję Narodowego Czytania 2023 zorganizowała Ewa M. Iwaniak.