accessible

„Śladami bohaterów 1944-2017” Monte Cassino – Loreto – Bolonia

Realizacja projektu rozpoczęła się w maju, a zakończy w październiku tego roku podsumowaniem i prezentacją przygotowaną przez grupę. Projekt obejmował wyjazd na trzy polskie cmentarze żołnierzy poległych we Włoszech: Monte Cassino, Loreto i Bolonia.

Najważniejszym punktem całego naszego pobytu był wyjazd na Monte Cassino. W miejscu toczonych niegdyś działań zbrojnych młodzież wysłuchała prelekcji historyków z IPN w Białymstoku o przebiegu walk na szlaku bojowym II Korpusu oraz o losach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po wojnie. Modlitwą i zapaleniem zniczy na grobach poległych żołnierzy uczniowie uczcili pamięć polskich bohaterów.

Na cmentarzu polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino zapaliliśmy znicze i opasaliśmy biało-czerwoną wstęgą grób gen. Władysława Andersa, następnie uczestniczyliśmy we mszy św. Wzruszającym momentem była zaśpiewana na zakończenie mszy św. pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”. Program wyprawy obejmował też zwiedzanie Rzymu wraz z Bazyliką św. Piotra w Watykanie, gdzie modliliśmy się przy grobie Św. Jana Pawła II.

Ostatniego dnia naszego wspólnego pobytu we Włoszech udaliśmy się do Loreto, gdzie zwiedziliśmy bazylikę Loretańską oraz cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie o Ankonę. Następnie jadąc już w stronę Polski odwiedziliśmy cmentarz polskich żołnierzy poległych w bitwie o Bolonię.

Udział w projekcie „Śladami Bohaterów 1944-2017” i wyjazd do Włoch pozostawił wiele niezapomnianych wspomnień. Wyjazd był pouczającą ”żywą lekcją historii”, która nawet na ludziach w niewielkim stopniu zainteresowanych przeszłością, wywarłaby ogromny wpływ. Bardzo wiele nauczyliśmy się o tragicznych losach Polaków zesłanych na Syberię, tworzeniu się Armii Andersa i kampanii włoskiej – bitwie o Monte Cassino, o Ankonę i Bolonię.

Warto nadmienić, że wyjazd naszej młodzieży był możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach.

 

Uczestnicy projektu „Śladami bohaterów 1944-2017”