accessible

Wyjątkowe lekcje historii

 

20 września uczestniczyliśmy w sesji historycznej ,,550 lat polskiego parlamentaryzmu” w Centrum Dialogu w Drohiczynie. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Podlaskie Dziedzictwo Kultury.

 

Mieliśmy okazję wysłuchać referatu  J. E. ks. Biskupa Antoniego Dydycza, który mówił o początkach parlamentaryzmu na ziemiach polskich i jego chrześcijańskich korzeniach. Kolejnym prelegentem był J. E. ks. bp Piotr Sawczuk, który wyraził radość z obecności młodzieży na sali oraz z uczestnictwa w spotkaniu o takim charakterze.Ostatni referat przedstawił p. Sławomir Szczocki, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie. Prelegent zaprezentował interesującą lekcję poświęconą polskiemu parlamentaryzmowi, wzbogaconą merytoryczną prezentacją.

Była to inna i bardzo ciekawa lekcja historii, w której mogliśmy uczestniczyć wraz z uczniami Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim, a także uczestnikami Uniwersytetu III Wieku z Siemiatycz i Sokołowa Podlaskiego.

24 września miał miejsce kolejny Przystanek Historia w Siemiatyczach, przygotowany przez IPN w Białystoku. Tym razem wysłuchaliśmy referatu naszego absolwenta Ks. Michała Siduniaka -„Wierzyć, aby przeżyć - Bóg w życiu zesłańców i w upamiętnianiu”.