accessible

Dzień Sybiraka w Siemiatyczach


15 września 2019r. obchodziliśmy w Siemiatyczach po raz siedemnasty Dzień Sybiraka. Mszę Świętą w intencji wszystkich ofiar reżimu stalinowskiego, Sybiraków i ich rodzin w Kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli sprawował Jego Ekscelencja Biskup drohiczyński Piotr SawczukPrzed Mszą Świętą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II zaprezentowali wzruszającą część artystyczną „Ci, którzy we łzach sieją…” (Psalm 126). Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Krzyż Sybiraka Ziemi Siemiatyckiej.

Przy pomniku głos zabrał Burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz oraz Pan Leszek Różański prezes Siemiatyckiego Koła Związku Sybiraków.
 
W imieniu władz wojewódzkich i zarządu głównego Związku Sybiraków podczas uroczystości zostali odznaczeni Odznaką Honorową Sybiraka: Pan Henryk Boguszewski, Pani Bożena Krzyżanowska i Pani Elżbieta Rakszawa. Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymała Pani Jolanta Sidorowicz.
 
W imieniu odznaczonych głos zabrała Bożena Krzyżanowska, dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach. Uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w Marszu Pamięci Sybiru, a od kilku lat na prośbę Sybiraków opiekują się sztandarem siemiatyckiego Koła Związku Sybiraków. Pani dyrektor Bożena Krzyżanowska zapewniła wszystkich Sybiraków, że przekażemy tę pamięć młodym pokoleniom, będziemy dbać i z honorem reprezentować Związek Sybiraków poprzez sztandar, którym opiekuje się nasze liceum. Pamięć o tej katordze nigdy nie zginie, ale będziemy też pamiętać o bohaterach, którzy przeszli szlak z generałem Andersem, jak również będziemy pamiętać o wspaniałym bohaterstwie kobiet, matek, dzięki którym wiele dzieci powróciło z tej ziemi, chociaż wiele tych matek tam już pozostało. Pamięć o nich nigdy nie zaginie.

 

Na koniec uroczystości, przy Pomniku Sybiraków złożono kwiaty i zapalono znicze.