Etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej

27 lutego 2019 r. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbył się etap diecezjalny XXIX Olimpiady Teologii Katolickiej, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Święty Jacek – wzór ewangelizacji”. W Drohiczynie stawiło się 21 najlepszych teologów z pośród uczniów szkół średnich naszej diecezji wraz ze swoimi opiekunami. Pierwsze miejsce z dużą przewagą nad resztą stawki zajęła Aleksandra Oleksiuk z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Siemiatyczach. Na drugiej lokacie uplasowała się Daniela Zburzycka, która reprezentowała również naszą szkołę.

Pierwszą trójkę uzupełniła Weronika Wąsak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Ciechanowcu. Dziewczyny będą reprezentować naszą diecezję na finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Opolu w dniach 28 – 30 marca.
Finał diecezjalny poprzedzony był etapem szkolnym, w którym wystartowało 215 uczniów z 10 szkół średnich. Wygrani z pierwszego etapu, nie mieli łatwego zadania, gdyż w ciągu zaledwie 45 minut, musieli zmierzyć się z testem jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a także pytaniami otwartym z zakresu wybranych fragmentów Pisma Świętego, niektórych dokumentów Magisterium Kościoła, a także opracowaniami na temat świętego Jacka i dzieła ewangelizacji w Kościele. Prace były wnikliwie sprawdzane przez profesorów WSD Drohiczyn. Po uroczystym ogłoszeniu wyników, wszystkim uczestnikom nagrody wręczył ks. bp Tadeusz Pikus. W krótkim wystąpieniu przypomniał on również uczestnikom, jak ważne jest dzieło Nowej Ewangelizacji, w czasach, gdy rośnie liczba osób, które mimo, iż niegdyś przyjęły chrzest, stały się powtórnie niewierzącymi.
Wzorem ewangelizacji może być, jak głosi temat tegorocznej edycji, św. Jacek Odrowąż. On i jego towarzysze byli pierwszymi polskimi dominikanami. Habit zakonnym przyjął w Rzymie z rąk samego św. Dominika, a następnie przez kilkadziesiąt lat przemierzał Polskę, Ruś i Prusy szerząc Ewangelię i tworząc w naszej ojczyźnie struktury Zakonu Kaznodziejskiego.
tekst – al. Rafał Oleksiuk
zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski