PROMOCJA ZDROWIA

Dnia 15.11.2018 r. odbyła się w naszej szkole impreza promująca zdrowy styl życia.

W tym roku dzień ten jest także Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji gościliśmy Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siemiatyczach, oraz pełnomocnika burmistrza ds. przeciwdziałania uzależnieniom. Panie z Sanepidu przygotowały szereg atrakcji. Można było sprawdzić pojemność płuc, zbadać wiek metaboliczny, ciśnienie krwi, oraz sprawdzić jak wygląda świat przez alkogogle. Główna część akcji profilaktycznej poświęcona była klasom pierwszym, które na piątej godzinie lekcyjnej wzięły udział w licznych konkursach. Reszta szkoły mogła skorzystać z atrakcji w czasie długiej przerwy. Całość imprezy poprowadziła uczennica klasy III D Gabriela Nowaszewska. Na początku swojego wystąpienia przedstawiła definicję zdrowia wg. WHO i czynniki wpływające na stan zdrowia, z których najważniejszy stanowiący aż 53% jest zdrowy styl życia. Przedstawiła także dziesięć zasad, których przestrzeganie gwarantuje nam utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Następnie uczniowie pierwszych klas przystąpili do rywalizacji w ośmiu konkurencjach.

1. Należało rozpoznać wiek osób znajdujących się na fotografii.
Na młody wygląd oprócz genów wpływa też aktywność fizyczna, prawidłowe odżywianie, zabiegi pielęgnacyjne, brak nałogów i higieniczny tryb życia.

2. Ocena wiedzy na temat wpływu wysiłku fizycznego na organizm człowieka.
Uczniowie na przygotowanych plakatach wpisywali jak wysiłek fizyczny wpływa na poszczególne układy w ciele człowieka.

3. Krzyżówka z zagadnieniami zdrowotnymi.
Uczniowie odgadywali piętnaście haseł dotyczących profilaktyki badań okresowych i ich nazw, których pojedyncze litery pionowo tworzyły główne hasło krzyżówki ,,zdrowy styl życia”.

4. Należało rozpoznać produkty: warzywa, owoce, zioła, przyprawy i orzechy.

Wszystkie te produkty są bardzo ważne w diecie człowieka, a warzyw i owoców należy spożywać pięć porcji dziennie.

5. Należało połączyć ze sobą zdania dotyczące wpływu produktów zwierzęcych i roślinnych na zdrowie człowieka, oraz na wysoki poziom cholesterolu HDL, LDL i związanych z tym problemów zdrowotnych.

6. Slalom w alkogoglach.

Uczniowie mieli do pokonania slalom między tyczkami na czas zakończony trzema rzutami piłeczek do kosza. Alkogogle w których pokonywali tor imitują doznania jakie ma człowiek po wypiciu alkoholu, gdzie poziom jego we krwi wynosi 1,5 promila.

7. Zdrowe przekąski.

Uczniowie mieli do przygotowania stoiska ze zdrową żywnością w postaci sałatek warzywnych, owoców, ciastek, szaszłyków warzywnych, świeżo wyciskanych soków itp. Oprócz prezentacji stoiska, należało zaprezentować jury przygotowane przekąski, przedstawić ich zdrowotne właściwości i przepisy.

8. Plakaty antynikotynowe.
Klasy przygotowywały plakaty antynikotynowe, które dzień wcześniej zostały zawieszone na holu szkoły.
Po zakończeniu rywalizacji klas pierwszych klasa I A przedstawiła sugestywne i dobitne przedstawienie osądzające uzależnienia i promujące zdrowy styl życia. Przedstawienie wyreżyserowała Pani Alina Wolszczuk. Przewodnicząca jury Pani Dyrektor Bożena Krzyżanowska przedstawiła wyniki rywalizacji.

Pierwsze miejsce zajęła klasa I D, drugie klasa I A, trzecie klasa I C, czwarte klasa I B. Rywalizację o II miejsce roztrzygnęła zabawa "Krzesełko". Nagrodami były produkty z gospodarstwa ekologicznego: 10 litrów soku świeżo wyciskanego z jabłek, skrzynka jabłek, skrzynka orzechów włoskich i skrzynka pomarańczy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy organizatorzy: Iwona Hapanowicz-Charko, Wojciech Zieleniewski, Iwona Kuczewska.

Punktacja klas za poszczególne konkurencje: