MDJO 2022

Nie samym Wokulskim człowiek żyje. Czasem zrobienie krótkiej przerwy od treści literackich i zabawa z czysto językowymi aspektami polszczyzny jest wręcz konieczna. Doskonałą do tego okazją był przypadający 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Żeby zaakcentować to święto, na lekcjach języka polskiego w klasie IIC uczniowie brali udział w edukacyjnych zabawach i konkursach związanych z językiem ojczystym. Poszerzali zasób swojego słownictwa, wzbogacając je o trudne wyrazy.

Zdecydowanym liderem zostało słowo „imponderabilia”. Licealiści rozwiązywali quizy, krzyżówki, słowotwórcze rozsypanki, a nawet pokonywali frazeologiczny escape room, z którego wyjście wymagało wykazania się w dziedzinie znajomości związków frazeologicznych. Chwilami, w walce o punkty, trzeba było też użyć swojej sprawności fizycznej i zwinności. „Synonimki”, „Metaforki”, „Eufemizmy” i „Oksymoronki” (tak nazywały się poszczególne drużyny) walczyły ze sobą dzielnie do samego końca, ale bezkonkurencyjna okazała się ekipa „Oksymoronków”, która nie tylko pierwsza wydostała się z escape roomu, ale zwyciężyła także w klasyfikacji końcowej.

Lekcje prowadziła Ewa M. Iwaniak.